Zachráňte Amelie


Zachráňte Amelie
4.5/5 - (4 votes)

Dych vyražajúci román Zachráňte Amelie od Cathy Gohlke vás vtiahne do druhej svetovej vojny a Nemecka, kde budete prežívať každý životný okamih s hlavnými postavami. Dej začína príchodom Rachel do Nemecka na lekársku prehliadku, avšak Rachel sa túto krajinu nepodarí tak rýchlo opustiť. Príbeh pokračuje životom rôznych postáv na pozadí vojny, chudoby, hladu a násilia. Pomedzi všetky udalosti ale prichádza aj Božia milosť, láska a ochrana tých najmilších. Pri čítaní budete mať pocit, že za oknom prechádzajú vojaci SS a pri každom zvuku sa strhnete, či si neprišli pre vás. Začítajte sa aj vy do nádherného románu, ktorý vás donúti sa zamyslieť nad hodnotou ľudského života.

„Je to môj otec. Nemohol by ma… Zapredať? Vzlikot, ktorý toľko zadržiavala, sa napokon vydral von.“

Jednou z hlavných postáv románu je mladučká a nesmierne krásna Rachel Kramerová. So svojím otcom, americkým vedcom, prichádza do Nemecka na lekársku prehliadku a tak isto sa snaží stretnúť s veľmi dobrou kamarátkou Kristine z detsva. Už po pár dňoch ale zisťuje, že štát sa zmenil na nepoznanie a chýry o rasovej čistke sa zdajú byť pravdivé. Popri tom, ako sa snaží zachrániť malú Amelie, odhalí pravdu o svojej minulosti, ktorá ju donúti narýchlo újsť. Vôbec netuší, že ju začne prenasledovať celé Nemecko! Aký dôvod môže mať SS na hľadaní Rachel?

„Možno keby zachránil tento život…možno by to niečo znamenalo. Pozrel na Rachel – bola krásna, zmätená, zraniteľná a hrdá zároveň. Jej bezmocnosť mu pripomenula nemohúcnosť, ktorú cítil celé mesiace v Nemecku…“

Ďalšou veľmi dôležitou osobou a pre mňa aj veľmi sympatickou a pozitívnou je novinár Jason. Zohrá dôležitú úlohu v chránení Amelie a tak isto aj v živote Rachel. Sám sa dostane do problémov, ktoré ho stoja skoro vlastný život. Tiež pomôže Rachel stretnúť sa so svojou starou mamou Omou a dvojčaťom Leou, o ktorých Rachel celý život nevedela. Od obidvoch postáv sa môžeme učiť porozumeniu, láske a hlavne odpusteniu. Všetky postavy v románe sú ťažko skúšané počas vojny, nielen fyzicky ale aj duševne. Vytrvajú všetci až do konca alebo to niekto nezvládne?

„Budú ostražité a lepšie pripravené, keby ich chceli znova navštíviť. Spoločne to zvládnu. O hodinu neskôr sa staré a vráskavé ruky, ktoré sa pred niekoľkými dňami triasli od strachu v prítomnosti príslušníkov SS, triasli od smiechu.“

Román Zachráňte Amelie ma vtiahol do deja už po prečítaní prvých stránok. Oslovili ma naozaj všetky postavy. Mala som pocit, že sa od každej môžem naučiť veľa kladných ľudských vlastností. Každá postava sa musela premáhať počas vojny a potláčať svoj egoizmus a svoje potreby. Aj keď nie každý to dokázal znášať tak bravúrne ako Oma, nakoniec sa každý musel naučiť pokore a spolupráci.

„Všetci musíme prinášať obety – a ochotne. Oma sa zľahka usmiala, ale bola nemilosrdná. Nazýva sa to milosť srdiečko moje.“

Dej sa rýchlo prelínal medzi postavami a napätie ste z knihy doslova cítili. Vždy po pár stranách sa autorka venovala ďalšej postave. Niekedy ste sa až mohli strácať v deji, ale celkovo by som tomuto románu nič nevytkla! U mňa patrí medzi najlepšie romány! Zaujal ma myšlienkou, dejom a aj spôsobom písania autorky. Naozaj odporúčam prečítať si a zamyslieť sa nad nezmyslom vojny a násilia. Tiež nám môže pomôcť sa vyvarovať chybám, ktoré sme v minulosti ako ľudstvo urobili.

„Čo to vravieval starý otec? Môžete klamať istých ľudí istý čas – ale seba radšej neklamte, pretože budete najväčším bláznom zo všetkých.“

Ak vás recenzia zaujala, knihu si môžete pohodlne zakúpiť na zachej.sk

Tak isto si môžete prečítať podobné romány s historickou tématikou ako napríklad Tanečnica, V pravej chvíli, Neni-li to nemožné.

 

GOHLKE, Catky. Zachráňte Amelie. i527.net, 2018, s.408. ISBN 9788089822232

 

Komentáre

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Loading Facebook Comments ...