Rebeka


Obálka knihy Rebeka
5/5 - (1 vote)

Už dlhšiu dobu si myslím, že od postáv z Biblie sa máme stále čomu naučiť, prípadne sa poučiť s ich chýb. Román Rebeka je príbehom, v ktorom sa nájde možno viacero manželských párov. Hoci žili veľmi, veľmi dávno zažívali podobné problémy ako manželské páry súčasnosti. Teším sa, že autorka Jill Eileen Smith sa podujala na to, že nám viac priblíži ženy z Biblie v knižnej sérii Manželky patriarchov.

Pár slov o knihe…

O manželstve Rebeky a Izáka sa v Bibli dozvieme len pár vecí. Práve preto som bola zvedavá, ako sa dá o nich vôbec napísať román. Nikdy som si nekládla otázku ako mohlo poznačiť Izáka, že ho jeho otec Abrahám šiel obetovať svojmu Bohu. Ako sa potom vyvíjal vzťah celej rodiny? Pre Sáru to musela byť obrovská rana. Jej dlho očakávaného milovaného syna chcel jej muž obetovať ako barana. Viete si to ženy/mamy vôbec predstaviť? Čo cítil Izák keď zistil, čo sa v skutočnosti deje? Akoto, že svojmu natoľko dôveroval a nezačal sa brániť? Veď jeho otec bol už dávno starec a Izák bol určite oveľa silnejší! Celý tento príbeh mi zaplnil hlavu množstvom otázkami.

Iste môžeme si povedať, že autorka si mnohé môže len domýšľať, prípadne úplne uvoľniť uzdu svojej fantázii. No čím viac som román Rebeka čítala tým viac som si vedela predstaviť, že takto sa to mohlo naozaj odohrať. Postavy aj situácie boli vykreslené tak verne, že som sa cítila ako by som tam bola s nimi. Vnímala ich bolesť i radosť.

Keď som čítala jednotlivé kapitoly nechápala som ako sa mohli taký zamilovaný ľudia odcudziť. Postupne si každý z nich vybral jedného zo svojich synov za svojho favorita. Každý z nich chcel, dobre tomu „svojmu“ dieťaťu. Akoby obaja zabudli na to, že Ezau aj Jakub sú ich spoločné deti. Každý sa venoval viac tomu, ktorého mal radšej. Tento spôsob výchovy spôsobil rozkol medzi deťmi aj manželmi. Nerobíme aj my niekedy podobné chyby? Neuprednostňujeme viac niektoré z detí? Nedávame mu viac seba a ostatných zanedbávame?

Nikdy som sa nezamyslela nad tým, prečo Izák chcel tak veľmi požehnať Ezaua a nie Jakuba. Veď predsa Rebeke Boh povedal, že starší bude slúžiť mladšiemu. Mimo toho Ezau predal svoje prvorodenstvo za misku šošovice. Jakub mal teda právo byť požehnaný ako prvorodený. Prečo to Izák nechcel? Prečo sa musela uchýliť Rebeka s Jakubom ku klamstvu?

Pár úryvkov z knihy…

Izák ju odviedol od stanov, aby sa spolu prešli medzi stromy. Ich sandále sa dotýkali mäkkého trávnatého koberca.

„Čo ťa trápi milovaná?“ Zastavil sa pri veľkej datľovej palme a otočil sa k nej tvárou. Na čele pod turbanom sa mu vytvorila vráska, vyjadrujúca obavy.

„Kedysi si mi dal sľub…“ odmlčala sa, nevydržala jeho intenzívny pohľad. „Nechcem, aby si ho porušil.“

Čakal kým dokončí svoju myšlienku. Rebeka ale nedokázala hovoriť pre hrču v hrdle. Ticho na neho hľadela. Túžila po tom, aby dokázal prečítať to, čo mala na srdci. Skúmavo na ňu hľadel a ona nedokázala udržať slzy, keď videla jeho súcit.

„Bojíš sa, že si vezmem inú ženu?“

Prikývla. „Je zrejme, že som neplodná. Skúsila som už všetko, aby som ti dala dieťa, ale nič nepomohlo. Ani Deborine, ani Liline bylinky a dokonca ani čas strávený osamote s tebou nepriniesol to, po čom túžime. Ak Boh sľúbil dediča, ako to urobil prostredníctvom tvojho otca, možno som na vine ja. Možno ten prísľub nie je určený mne.“

Ešte pár slov…

Toto je prvá kniha od Jill Eileen Smith, ktorú som čítala, ale verím, že určite nie posledná. Už teraz sa neviem dočkať minimálne ďalších kníh zo série Manželky patriarchov. Na trhu je bohužiaľ zatiaľ len Sára. Takže si budem musieť ešte počkať.

Ak máte rovnako ako ja radi romány o biblických postavách určite siahnite aj po knihe Rodokmeň milostí, Perla z Moabu, Perla v piesku a Synovia povzbudenia.

Prajem príjemný čitateľský zážitok

SMITH, J. E. Manželky patriarchov: Rebeka. ver.sk Brožovaná väzba. 302s. ISBN: 9788082310590

Komentáre

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Loading Facebook Comments ...